Anne & Bebek

Çocuklar İçin Çamaşır Suyu Büyük Tehlike!

Evimizi temizleyelim derken zehirli kimyasallarla daha çok kirletiyor olabiliriz. Yapılan son araştırmalara göre evlerde çocukların çamaşır suyuna pasif şekilde maruz kalmaları solunum yolu enfeksiyonu ve diğer enfeksiyonları arttırıyor.

Çamaşır Suları?

Finlandiya, İspanya ve Hollanda’da yürütülen çalışmanın sonuçlarına göre, evde temizleme ajanlarının yoğun kullanımı bebek ve çocukların özellikle solunum yollarına zarar veriyor. Çamaşır suyu tüm dünyada yaygın bir temizleme ajanı. Çamaşır suyuna dolaylı yollardan maruz kalan çocuklarda tekrarlayan bronşit, astım ve alerji riski artıyor.

Çocuklar İçin Çamaşır Suyu Büyük Tehlike!

Yapılan çalışmada ebeveynlere evlerinde çamaşır suyunu hangi sıklıkta ve ne şekillerde kullandıkları soruldu, ardından da çocuklarında görülen hastalıklar incelendi. Sonuç olarak çamaşır suyunun sık kullanıldığı (haftada 1 kez gibi sıklıklarda) evlerdeki çocuklarda son 12 ay içerisinde bronşit, grip, kulak iltihabı, zatürre, sinüzit ve bademcik iltihabının daha fazla görüldüğü belirlendi.

İspanya’da okulların temizliği de dahil tüm temizliklerde çamaşır suyu kullanıldığı ve ankete katılan velilerin %72’sinin evlerinde sık çamaşır suyu kullanıldığını belirttiği tespit edilirken, Finlandiya’da bu oranın %7 olduğu görüldü. Çamaşır suyu kullanılan alanlarda yaşayan çocuklar arasında yukarıda sayılan enfeksiyonlara son 12 ay içerisinde yakalananların oranı diğer çocuklara göre %18 ile %35 arasında daha fazla.

Çamaşır Suyu Alternatifi nedir?

Çamaşır suyu ev temizliğinde tek çare değil. Kullandığınız tüm kimyasal temizlik ürünlerini doğal alternatifleri ile değiştirebilirsiniz.

  • Çamaşır suyuna en güçlü alternatif sirke ve karbonat karışımıdır. Bu karışım ile en inatçı lekeleri bile çıkartabilir hatta tıkanmış lavaboları açabilirsiniz. Sirke bakterileri de başarıyla ortadan kaldırır.
  • Çamaşır deterjanı yerine sabun tozu kullanılabilir, esansiyel yağlar sulandırılarak çamaşır yumuşatıcısı elde edilebilir.
  • Genel temizlikte limon suyu, evde hazırlanmış portakal suyu ve sirke karışımı, halı deterjanı olarak mısır nişastası, tuz ve sirke karışımı kullanılabilir.
  • Karbonat ve nane yağını diş macunu olarak kullanabilirsiniz.
  • Boraks ve limon tuzu ile bulaşık makinesi deterjanı elde edilebilir. Parlatıcı olarak sirke de kullanılabilir.
  • İnek sütü, sirke ve karbonat ya da kireci karıştığınızda evinizde gerekli yerlerde kullanabileceğiniz bir tutkal elde edebilirsiniz.
  • Arap sabunu ve zeytinyağı sabunu da hem ev temizliğinde hem kişisel temizlikte güvenle kullanılabilir.

sonuç olarak Çocuklar için çamaşır suyu ileride geri dönülmez kronik hastalıklara neden olabilir ayrıca doğru saklanmaması durumunda ölüme neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu