Sağlık

Kulak Tıkanması ve Çözüm Yolları

Kulak tıkanması sebebine ve hangi aşamada tedavi için başvurulduğuna göre hafif düzeyden çok ağrı veren ileri düzeylere kadar çeşitlilik gösterebilir. Kulak tıkanmasında en yaygın sebepler soğuk algınlığı, grip ve kulakta kir birikmesidir. Çocuklarda kulak problemleri daha sık görülür ve hem çocuk hem de ailesi için rahatsızlık vericidir.

Kulak Tıkanması ve Çözüm Yolları

Kulaklar östaki borusu ile boğazınıza ve burnunuza bağlanır. Bu boruların işi orta kulaktaki basıncı dışarıdaki hava basıncı ile dengelemektir. Östaki boruları tıkandığında kulak tıkanması semptomları ortaya çıkar. Enfeksiyon, burun tıkanması, uçak yolculuğu gibi hava basıncında değişime yol açan eylemler, kulakta kir birikmesi, alerji ve kulağa su kaçması tıkanmaya yol açabilir.

Tıkalı kulak nasıl açılır?

Kulakta tıkanıklık şiddetine göre kaşıntı, çınlama, ağrı, kafada sersemlik, bazen kulakta akıntı ve işitme kayıplarına yol açabilir. Bazı basit ve güvenli yöntemlerle kulaktaki tıkanıklığı gidermek mümkündür.

1. Basınç değişikliği uygulayın

Bu en bilinen ve en hızlı metoddur. Esnemek, sakız çiğnemek ya da “valsalva manevrası” denen hareketi uygulamak basınç değişikliğine yol açarak kulak tıkanıklığını açabilir. Valsalva manevrası için ağzınızı kapatın ve burnunuzu parmaklarınızla sıkarak tıkayın, ardından dikkatli ve yumuşak bir şekilde kulaklarınıza doğru nefes verin, bir başka deyişle hava basıncı uygulayın. Ufak bir “pof” sesi duyacak ve ardından tıkanıklığın açıldığını hissedeceksiniz. Bu yöntem genelde hafif kulak tıkanmalarında etkilidir.

2. Kulak kirini temizleyin

Bu işlemi kendi başınıza yapmanızı tavsiye etmeyiz. Bunun için bir kaç gün öncesinden gliserin damlası satın alarak kulak içlerinizi bununla yumuşatmak ve ardından doktora başvurarak kulaklarınızı temizletmek en güvenli yöntemdir. Çok ileri düzeyde olmayan tıkanıklıklarda, tıkalı kulağınız üstte kalacak şekilde yan yatarak kulağa bir kaç damla ılık zeytinyağı damlatmak ve 10 dakika bekledikten sonra yumuşayan kulak kirlerini nazikçe temizlemek de işe yarayabilir.

3. Nemlendirin

Sıcak su ve okaliptüs yağı ile yapacağınız bir buhar banyosu, sıcak bir duş, nemlendirme cihazı ya da soğuk algınlığından kaynaklı tıkanmalarda tuzlu su spreyi işe yarayabilir.

4. Sıcak bez

Mikrodalga fırında, sıcak suda ya da ütüyle ısıttığınız temiz bir bezi yan yatarak kulağınıza yerleştirin ve on dakika bekletin. Bezle kulağınıza hafifçe bir kaç kez bastırdıktan sonra kulağınızdan çıkartın. Bu hem ağrıyı ve irritasyonu hafifletecek hem de kulak kirlerini yumuşatarak daha kolay çıkmalarını sağlayacaktır.

6. Doktorunuza başvurun

Kulak Tıkanması ve Çözüm Yolları
Kulak Tıkanması ve Çözüm Yolları

Eğer bu semptomlardan birini ya da daha fazlasını görüyorsanız mutlaka doktora başvurun:

  • Birkaç saatten uzun süren şiddetli kulak ağrısı.
  • Ateş
  • Kusma
  • Kulakta kanama ya da sarı (bazen yeşil) renkte akıntı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu