Diyet

Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler

Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler; Hepimizin zaman zaman yaşadığı mide yanması; bir belirti olarak yanlış beslenmenin sonucudur. Bazı vakalarda sık oluyorsa mide yanması kronik bir mide bağırsak hastalığına da işaret edebilir. Yanma sadece bir belirtidir ve vücutta sindirim sisteminde yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunu gösterir.

Mide Yanmasın İyi Gelen Yiyecekler

Mide yanması mide ekşimesi de gastro-intestinal hastalıklara işaret edebilir ki bu durumda erken teşhis ve tanı önemlidir. Düşük ihtimal de olsa mide kanseri, yiyecek borusunun mide ile birleştiği yerdeki kapağın sızdırması ( reflü) nedeniyle mide yanması sık gerçekleşebilir.

 

Mide Yanmasını Ne Keser

 

Doyduktan sonra yemek yemeye devam etmek, aşırı baharatlı yiyecekler tüketmek, akşam yemeklerinde aşırı yağlı yemek, açken sigara içmek, yemeğin üzerine hareketsiz kalmak veya uyumak mide yanmasına yol açar. Stres de mide yanmasına yol açar. Sık kahve içmek sık koyu şekerli çay içmek, karbonhidrat tüketimi soğan sarımsak tüketimi, C vitamini kaynağı limon portakal mandalinanın aşırı tüketimi mide yanmasını tetikleyebilir.  Bu noktada zencefil mide yanmasını keser. Asidi en aza indirerek veya nötrleyerek yanmayı engeller. Karbonatlı su içmek yanmayı hafifletebilir.  Meyan kökü içindeki lifler nedeniyle yanmayı kesebilir.

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu

Aynı safa bitkisi – portakal nergizi doğal haliyle bir tutamını bir bardak suda 7 dakika kaynatıp ılımasını bekledikten sonra süzüp sabah ve akşam yemeklerden önce içmek, taze sıkılmış havuç suyunu yatmadan önce bir bardak ölçüde içip yatmak Saraçoğlu‘na göre mide yanmasına iyi geliyor. Bu bitkilerin tablet veya kapsül formunda olanları ve raf ömrü geçmiş bitki formu işe yaramamaktadır. Kürlerin 15 gün kullanılması yeterli olmaktadır.

 

Mide yanmasına iyi gelen içecekler

 • Havuç suyu- bir çay bardağı
 • bir bardak soğuk pastörize edilmiş süt
 • Aynı safa bitkisi çayı

mide yanmasına iyi gelir.

 

Mide yanmasına sebep olan yiyecekler

 • Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler
  Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler

  Kızartmalar

 • aşırı yağlı besinler
 • aşırı tuzlu besinler
 • aşırı baharatlı besinler
 • Asit arttırıcı asitli içecekler
 • Alkol ve sigara
 • Stres
 • Aşırı tuzlu besinler

 

Yoğurt Mide Yanmasına İyi Gelir mi?

 

Yoğurt mide yanmasına iyi gelebileceği gibi, bir bardak soğuk süt içmek de yararlı olacaktır. Süt ve ürünlerini iyi tolere edemeyen kişiler, bunların yerine marul salatalık elma tüketebilirler. Yoğurt taze olmalı ve bir kaşıkla homojen hale gelinceye dek karıştırıldıktan sonra yatmadan yarım saat önce tüketilmeli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu