Anne & Bebek

Otizm Nedir, Otizm Belirtileri

Otizm sosyal beceriler ve iletişimde güçlükle kendini gösteren gelişimsel bir bozukluktur. Otizm’ in görünme oranı her geçen gün toplumda artmaktadır ve erkek çocuklarında görünme oranı kız çocuklarına oranla 4 kat fazladır. Maalesef otizm’ in henüz anne karnında teşhisi mümkün değildir aynı zamanda nedeni’ de hala tam olarak bulunabilmiş değildir.

Otizm Belirtileri

Otizm’ in temel belirtileri nelerdir ? Otizm’ in en temel belirtisi, çocuğun göz kontrolü kuramamasıdır.

Göz kontrolü kuramamasının yanı sıra ismine tepki vermeme, işaretle isteklerini göstermeme gibi durumlarda eşlik etmektedir. Bunun yanı sıra otizm’in en belirgin özelliklerinden bir tanesi konuşma problemleridir. Otistik çocukların büyük bir çoğunluğu ya hiç konuşmaz yada geç konuşmaya başlar, geç konuşmaya başlayan çocukların ise büyük bir çoğunluğunda konuşma problemleri gözlenmektedir.

Otizm Nedir

Nedir bu konuşma problemleri örneğin; halk deyimiyle “papağan gibi tekrarlama” denilen konuşma davranışı yada konuşmada zamirlerin kullanılmaması, öznenin kullanılmaması kendinden bir başkası gibi bahsetme durumlarda söz konusu olabilir, yine tüm bunların yanı sıra otizm’ in en belirgin özelliklerinden bir tanesi iletişim kurmada güçlüktür, otistik çocuklar yaşıtlarına ve çevresindeki diğer yetişkinlere karşı ilgisizlerdir, çoğunlukla iletişim kurmaya karşı isteksizlerdir ve iletişim kurma çabalarını reddederler.

Hareketleri Gözlemleyin!

Bunun yanı sıra otistik çocukların bir kısmında stereotip davranışlar dediğimiz tekrarlayan nedensiz hareketleri görebiliriz, nedir bunlar örneğin; sürekli sallanmak, el çırpmak gibi tekrarlanan ve nedeni belli olmayan davranışlardır. Bir grup otistik çocukta ise takıntılı davranışları görmemiz söz konusu olabilir örneğin sürekli olarak ışıkları açıp kapatmak, dolap kapaklarını açma kapama gibi takıntı haline dönüştürdükleri bir takım davranış biçimleri vardır, yine bir grup otistik çocukta ise parmak ucunda yürüme davranışı gözlemlenen belirtilerden bazılarıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu