Sağlık

Hamilelik Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Hamilelik Nedir? Nasıl Hesaplanır? Hamilelik ortalama süresi 39 hafta yani 9 ay süren bir zaman dilimidir. Hamilelik hesaplamasında aylık değil haftalık süre göz önüne alınır. Konuya biraz daha açıklık getirmek için şöyle bir açıklama yapmakta fayda vardır. Hamileliğin hesaplanması için döllenme tarihi değil hamilelikten önceki son adet tarihi göz önüne alınır.

Bebeğin Doğum Tarihi Nasıl Hesaplanır?

Heyecanla beklenen özel an yani bebeğin doğum tarihini hesaplama yöntemi şu şekildedir; doktorların kullandığı bir yöntem olan ve negele yöntemi adı verilen bu yöntemde hamile kalmadan önce görülen son adet döneminin başlangıç tarihi olan ilk güne 7 eklenir. Daha sonra 3 ay geri gidilir ve ortaya çıkan tarih bebeğin doğum tarihi olarak kabul edilir. Örnek vermek gerekirse şu şekilde anlatabiliriz;

 

Hamilelik Nedir? Nasıl Hesaplanır?
Hamilelik Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bir anne adayının hamilelikten önce gördüğü son adet döneminin ilk günü 7 Aralık 2000 tarihi diyelim. İşlem yapacağımız tarih bu tarih olmakta ve bu tarihi 7 eklemek gerekmektedir. 7+7 =14 sonucu çıkar. Bu tarihten 3 ay geri gittiğimizde sonuç ise 14 eylüldür. Yıl 1 sene sonrası olacağı için ise sonuç söyle olacaktır. 14 Eylül 2001 tarihi bebeğin doğum tarihi olarak kabul edilecektir. Adet düzeni olan kadınlar için geçerlidir. Adetlerinde şaşma veya adet düzensizliği olan kadınlar için ise olay biraz daha zor olmaktadır. Adet dönemi düzensiz olan kadınlar gebelik hesaplamaları nasıl yapacaklar sorusu ilk sorulacak sorular arasında gelir. Düzensiz adet dönemi yaşayan kadınların doğum hesaplama yöntemini kendileri not tutarak yapabilirler. Gebelik öncesinden başlayarak adetlerinin ilk ve son gününün not almak ve bu yolla bebeğin doğacağı tarihi hesaplama mümkün olacaktır.

Hamilelik Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Şunu unutmamak gerekir. Hamilelik bir hastalık değildir. Eğer hamile bir kadının genetik ya da kronik bir rahatsızlığı yoksa hamileliğinin çok rahat geçmemesi için hiçbir neden yoktur. Hamile bir kadının yapması gereken şey hamilelik süresince düzenli olarak doktor kontrolünden geçmektir. Doktorun önerdiği vitamin ve ilaçları almak ve doğru bir hamileliğe uygun beslenme programı uygulamak. Yapmaları gereken şey sadece budur.

Hamilelikte Beslenme ve Spor

En normal ve sorunsuz bir hamilelikte bile hormonal değişiklik ve buna bağlı olarak duygusal değişmeler yaşanabilir. Anne adayı durup dururken bir ağlama krizine girebilir. Ya da olmadık zamanlarda hiç olmayacak herhangi bir yiyeceği canı çekebilir. Bunlar sadece hamilelik döneminde yaşanabilecek çok özel durumlardır. Hamile bir kadın beslenmesine her zamankinden daha çok önem vermelidir. Bol su ve meyve sebze tüketmesi kendisini zinde hissetmesi için gereklidir. Uyku düzeni ve yürüyüş rahat bir hamilelik için gereklidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu