Sağlık

Migrene Ne İyi Gelir? Tedavisi Nasıl Olur?

Migrene Ne İyi Gelir? Hepimizin adını sık sık duyduğu, belki de çağımızın en yaygın hastalıklarından bir tanesidir, migren rahatsızlığı.

Migren nedir?

Öyle ki ara sıra da olsa tutan migren krizleri, insanı elden ayaktan kesiyor, yataklara düşürüyor resmen.
Hepimiz zaman zaman yaşamış, ya da çevremizden illa ki duymuşuzdur, migreni. Ancak yine de bilmeyenler ya da ismini duyup da anlamını tam bilmeyenler için migren nedir sorusunu şu şekilde açıklayabilmemiz mümkün.
Migren kısaca; çok şiddetli baş ağrısı ataklarına verilen hastalığın ismidir.

Aslında ilk olarak migrene yakalanan, migren rahatsızlığı tanısı konan kişi, bunu beyni ile alakalı bir hastalık sanıp korksa dahi, aslında migren tamamen bedensel kaynaklı ve de psikolojik nedenlerden, sorunlardan dolayı ortaya çıkan, kendini gösteren bir hastalık çeşididir. Migrenin en önemli ve en belirgin en yaygın olarak görülen belirtisi tabii ki de ilk akla gelen şiddetli derecede ki baş ağrısıdır, ancak bunun da yanı sıra migreniniz tuttuğunda ağrının yanı sıra, bulantı, bazen kusma, baş dönmesi, yorgunluk gibi belirtiler de hissedebilirsiniz.

Halk arasında çoğu zaman migrenin tedavisi yok, ben yıllardır çekiyorum, migrenle yaşamaya alış gibi sözcükler de duysanız, unutmayın ki her şey önce kafada başlar kafada biter. Yani umutsuz olmak yerine, migreni atlatmayı, en azından ataklarınızı hafifletecek şeyler, çözümler bulmayı deneyin.

Mesela eczanelerde ya da bazı büyük parfümeri marketlerde, ağrı kesici, soğuk migren bantları mevcut. Herkese iyi gelir mi aynı etkiyi verir mi bilemem ama soğuk bandın da ağrıyı tam olarak kesmese bile, hissedilir ve rahatlatıcı derecede azalttığı da bir gerçek.

Siz de doktorunuza danışarak bu bantlardan temin edebilir ve ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

Migrene Ne İyi Gelir

Migren rahatsızlığına sahip olan migren rahatsızlığından dert yananlarımız çok iyi biliriz ki en çok sorduğumuz ve en çok cevap aradığımız sorulardan bir tanesidir, migrene neyin iyi geldiği, neyin hafiflettiği, en azından migren ataklarını daha hafif geçirdiği.

İşte bugün ki yazımızda da bu sorularınızın cevabını bulabileceksiniz. Migrene ne iyi gelir, ağrılarını ne hafifletir? Bu ve bunun gibi tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda bulmanız mümkün.

Öncelikle migrenin sonradan oluşan bir rahatsızlık türü olduğunu bilmekte fayda var. Yediğimiz içtiğimiz bazı besinler, migreni ve migren ataklarını tetikler.

Alkolün vücudumuza olan sayısız zararlarını hepimiz çok iyi biliyoruz, ancak yine de hiçe sayanlar için söylemekte fayda var ki, migrenin en büyük destekleyicilerinden, tetikleyicilerinden bir tanesi de alkoller, alkollü içecekler, şarap türleri ve benzeri.

Ayrıca bunların yanı sıra bazı yağlı ağır yiyecekler, aşırı uykusuzluk aşırı yorgunluk da migreni ve migren ataklarını tetikleyen etmenler arasında yer alırlar.

Migrenin tetikleyicilerini ve uzak durmamız gerekenleri anlattık. Şimdi ise sırada migrene ve migren ataklarına neyin iyi geldiğinden bahsetmekte.

Hepimiz ilk olarak ilaçlara başvuruyoruz, ancak hepimiz de gayet iyi biliyoruz ki ilaçlar bir yanımızı tamir ederken yan etkileri ile diğer yanlarımızı, diğer bölgelerimizi ve diğer organlarımızı da tahrip ediyor, kötü yönde etkiliyor ve çalışma sistemini alt üst ediyor.

Bu yüzden özellikle anneannelerimizin, dedelerimizin sıkça başvurduğu yöntem olan, en güzel en etkili ilaç tabii ki de doğamızda bulunan bitkiler.

İşte migrene iyi gelen bazı bitkiler;

Migrene Ne İyi Gelir? Tedavisi Nasıl Olur?
Migrene Ne İyi Gelir? Tedavisi Nasıl Olur?
  • Veba otu,
  • Gümüşdüğme otu,
  • Cayenne biberi,
  • Ginkgo biloba ağacı, migrene iyi gelen doğal şifa kaynaklarıdır.

Migren Tedavisi

Hepimizin bazen kendinde, bazen ailesinde bazen de iş yerinde veya arkadaş ortamında karşısına çıkan, duyduğu, bildiği, çağımızın en yaygın hastalıklarından bir tanesi olan migren rahatsızlığının ve migren ataklarının tedavi sürecini inceleyeceğiz bugün ki yazımızda.

Halk arasında her ne kadar migren ve migren atakları, migren rahatsızlığı ile ilgili, kulaktan dolma, onlarca yüzlerce cümle kurulsa da, herkes ayrı bir fikir söylese de, hastalıklarda ve hastalıkların tedavi edilmesinde en önemli etken tabii ki de hastanın kendisi, inancı ve en önemlisi de hastanın psikolojisidir.

Yani her ne kadar çevreden, migrenin geçmeyecek bir rahatsızlık çeşidi olduğunu söyleseler dahi, öncelikle moralimizi iyi tutmak ve migren ataklarının üstesinden geleceğimize inanmak gerekir.

Migren tedavisi, çoğu zaman ilaç tedavisi ile mümkün oluyor. Tabii ki de doktor kontrolünde. Çevrenizde de migren rahatsızlığına sahip olan kişiler illa ki vardır. Ve toplumumuzun vazgeçemediği en büyük yanlışlardan bir tanesi ; ‘’ aa başın mı ağrıyor dur ben de bir hap var benimde migrenimi geçiriyor sende iç bir tane ‘’ mantığı.

Ne yazık ki bunca ilerlemiş çağımıza rağmen, birçok insan, özellikle de ileri ki yaşlarda kişiler hala, doktora danışmaksızın ilaç kullanmanın nasıl büyük bir yanlış olduğunun, nasıl kötü sonuçlar doğurabileceğinin farkında değiller.

Migrenin bir diğer tedavi yöntemlerinden bir tanesi de hem yan etkisiz, hem zahmetsiz hem de ilaç içmeyi sevmeyenlerin en büyük dostu, migren ağrı bantları.

Eczanelerde ve bazı büyük marketlerde rahatlık ile bulup temin edebileceğiniz bu migren ağrı bantları, soğuk yağıları sayesinde hem ağrınızı azaltıyor hem de dayanılmaz migren ataklarını hafifletiyor. Seçim sizin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu