Sağlık

Çoçuklarda Kuru Öksürük Ne iyi Gelir

Çoçuklarda Kuru Öksürük Ne iyi Gelir? Çocuklarda kuru öksürük ebeveynlerin en sık karşılaştığı sorunlardan biridir. Öksürük, vücudun kendini yabancı maddelerden ve mikroplardan korumak için geliştirdiği bir refleks olsa da, çocukların sık sık öksürmesi ebeveynleri endişelendirir.

Çocuğunuzun kuru öksürüğünü hafifletmesine ve daha iyi hissetmesine yardımcı olabilecek birçok ev ilacı vardır. Uzmanlara göre, bal, limon ve sarımsak gibi çocuklarda kuru öksürüğü hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı yiyecekler vardır. Çocuğunuza her sabah içmesi için suda birkaç damla bal veya limon suyu vermeyi de deneyebilirsiniz. Sarımsak da yetişkinlerde soğuk algınlığının yanı sıra öksürüğün hafifletilmesine yardımcı olduğu için çocuğunuza verilebilir.

Çocuklarda kuru öksürüğü tedavi etmenin bir başka etkili yolu da, semptomlar tamamen ortadan kalkana kadar günde iki kez yaklaşık 10 dakika boyunca ılık tuzlu suyla gargara yapmalarını sağlamaktır. Bu, çocuklarda kuru öksürüğe neden olan mukus üretimini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Öksürük, vücudun kendini yabancı maddelerden ve mikroplardan korumak için geliştirdiği bir reflekstir. Çocukların sık sık öksürmesi, özellikle de öksürükleri kuru, durdurulması zor ve 5 dakikadan fazla sürdüğünde ebeveynleri endişelendirir. Çocuklarda öksürüğe neden olan soğuk algınlığı ve grip, astım, alerji ve bronşit gibi solunum yolu enfeksiyonları gibi çeşitli faktörler vardır.

Çoçuklarda Kuru Öksürük Ne iyi Gelir

Çocuğunuzun kuru öksürüğünü hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı çareler vardır. İşte bunlardan bazıları:

  • Ballı veya limonlu sıcak sıvılar veya çay içmek hava yolu pasajlarındaki balgamı gevşetmeye yardımcı olur.
  • Süt veya suya bal veya limon eklemek çocuğunuzun boğazını yatıştırmaya ve solunum yollarını temizlemeye yardımcı olabilir.
  • Çocuğunuzun odasında bulunan bir nemlendirici, akciğerlerdeki mukus üretimini azaltarak ve çocuğunuzun ağızdan sorunsuz nefes almasını kolaylaştırarak solunum rahatsızlığını hafifletmeye yardımcı olur!

Çocuklarda kuru öksürük yaygın bir sorundur. Öksürük, vücudun kendini yabancı maddelerden ve mikroplardan korumak için geliştirdiği bir refleks olsa da ebeveynler için endişe kaynağı olabilir.

Çoçuklarda Kuru Öksürük Nedenleri

Çocuklarda kuru öksürüğün başlıca nedenleri şunlardır:

  • Alerjiler – Alerjilerin çocuklarda kuru öksürüğe neden olup olmadığı konusunda bir fikir birliği yoktur. Bununla birlikte, bazı çalışmalar bunun ebeveynlerin düşündüğü kadar sık olmadığını göstermiştir.
  • Solunum yolu enfeksiyonları – Zatürre, bronşit ve sinüzit gibi solunum yolu enfeksiyonları sanıldığından daha yaygındır. Çocuklarda kuru öksürüğe neden olurlar çünkü vücudun patojenlerle savaşma yeteneğini kaybetmesine neden olurlar.
  • Astım – Astım çocuklarda kuru öksürüğe neden olur çünkü enfeksiyonlar veya alerjiler gibi diğer faktörlerin neden olduğu şişme veya iltihaplanma nedeniyle hava yolları daralır.
Çoçuklarda Kuru Öksürük Ne iyi Gelir
Çoçuklarda Kuru Öksürük Ne iyi Gelir

Çocuğunuzun kuru öksürüğü varsa, yardımcı olabilecek birçok doğal ilaç vardır. Unutulmaması gereken en önemli şey, bu ilaçların yalnızca son çare olarak kullanılması gerektiğidir. Çocuğunuzun öksürüğü için herhangi bir tedavi seçmeden önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

Yapmanız gereken ilk şey, çocuğunuzu boğaz ve akciğer muayenesi için doktora götürmektir. Bu, kuru öksürüğün nedeninin belirlenmesine yardımcı olacak ve daha sonra çocuğunuzun durumu için en iyi çareyi seçmenize olanak sağlayacaktır.

Çocuklarda geniz akıntısı ve bronşit de dahil olmak üzere birçok farklı öksürük türü vardır. Geniz akıntısı boğaz bölgesindeki tıkanıklıktan kaynaklanır ve geceleri mukus biriktiğinde veya yüzlerinde ya da ağızlarında soğuk algınlığı olduğunda ortaya çıkar. Bronşit de akciğerlerdeki tıkanıklıktan kaynaklanır ve içlerinde sıvı birikmesi nedeniyle şiddetli öksürük nöbetlerine yol açabilir.

Çocuğunuzun bu durumlardan birine sahip olabileceğini düşünüyorsanız, işler daha da kötüye gitmeden önce mümkün olan en kısa sürede uygun tedaviyi alabilmesi için onu derhal doktoruna götürmeniz en iyisidir!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu