Sağlık

Obezite Sirozu Tetikliyor!

Obezite Sirozu Tetikliyor! Siroz, karaciğerin yaşama oranını tehdit altına alan ve dokunun %90’lara varan bir şekilde skarlaşması haline gelmesidir. Yani dokunun ölü hal almasıdır. Geri dönüşü olmadığı için ciddi hasarlar bırakır. Peki siroz hastalığını ne tetikler? Sirozun baş düşmanı alkol tüketimi olarak bilinir. Ancak son yıllarda dünyada bu denge değişmiş durumda.

Siroz Nedir?

 

Alkoldan daha büyük bir tehdit olan obezite karaciğerin baş düşmanıdır. Karaciğerin elbette kendini yenileme özelliği var. Eğer çok fazla yorar ve ciddi hasarlara yol açılırsa o zaman büyük tehdit altına girere. Bu yüzden çağın en büyük sorunu olan obezite sirozun habercisi olduğunu uzmanlar söylüyor. Fast food yiyecekler, aşırı derecede şeker tüketimi, sağlıksız beslenme obetiye sebep olduğundan karaciğeri zamanla yormaya başlar. Malesef böylece siroz hastalığına yakalanarak karaciğerinizde ciddi hasarlar meydana getirirsiniz.

Siroz Hastalığının Belirtileri

Uyku, halsizlik, hemen yorulma baş sebebidir. Bunlar baş belirtiler olarak saptanıyor. İleri safha da olan siroz hastalığında kişilik değişikliği gözlemlenmektedir. Aniden ortaya çıkan sarılık hastalığı, karın şişmesi belirtileri ve mide kanamaları varsa doktora başvurması gerekiyor. Tedavide doğru bir teşhis konulduğunda erkenden kurtarılabilir. Ancak çok ilerlemiş karaciğer bozulmalarında tek çare nakildir.

Yaş faktörü olarak yeni doğan bebeklerden, çocuklara kadar görülür. Karaciğerin yenileme şansı olanlarda nakil işlemine gerek kalmaz. Obezite siroz hastalığını alkolden daha çok tetiklese bile birkaç sebep bir araya gelince artma gözlemenir. Bu durumda karaciğerin daha fazla yorulmasına neden olur. O yüzden belirtiler ortaya çıktığında mutlaka doktora başvurmak şarttır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu