Sağlık

Yüksek Tansiyon Belirtileri

Yaşamak için ihtiyacımız olan bir şey de kalbimizin atmasıdır bunu hepimiz biliriz. Ama nasıl olur, nasıl olması gerekir, kan nereden nereye gider, nerede nasıl taşınacağına dair nasıl bir sistemden oluşur. Kan vücutta kan akımının olması için bir damardan öbür damara damar duvarları tarafından pompalanması ile damarlar arasındaki geçişini sağlar. Bu geçiş sırasında kanın damara uyguladığı basınca kan basıncı veya tansiyon denir.

Zaman geçtikçe devamlı basınç uygulanan damar duvarına kanın belirli damar hastalıkları ve kanın belirli nedenlerinden dolayı fazla basınç uygulanmasına bağlı hasta lığa yüksek tansiyon hastalığı denir. Yüksek tansiyon tıbbi olarak hipertansiyon denir. Yüksek tansiyon değer olarak ölçüldüğü zamanlar da belirleyebilmek için kişinin damar yapısına göre değişmiş olsa da belirli bir değerler arasında normal kabul edilir bu değerler 120/80 veya 12/8 olarak geçer. Tansiyonun 140/90 üzeri olması yüksek tansiyon veya hipertansiyon olarak nitelendirilir.

Yüksek Tansiyon Belirtileri

Yüksek tansiyon belirtileri olarak ciddi ve geçmeyen baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma, baş dönmesi, görme bozukluğu ve görme bulanıklığı veya burun kanaması gibi şikâyetleriniz olabilir. Eğer bu şikâyetleriniz var ise mutlaka bir sağlık kurumuna danışıp kan basıncınızı ölçtürmeniz gerekmektedir. Devamlı olarak bu tür şikâyetleriniz var ve tansiyonunuz yüksek çıkıyorsa mutlaka bir uzman hekime danışıp ilaç tedavisine başvurabilirsiniz.

Yüksek Tansiyonda Tedavi

Tansiyon yükselmesi sadece damar yapısına bağlı olmayabilir. Bazen sinir sistemi hastalıkları, böbreklerde olan rahatsızlıklar, şeker hastalığı, fazla alkol ve sigara tüketimi, doğum kontrol ilacı, böbrek üstü bezleri hastalıkları, aşırı stresli ve yoğun bir yaşantı tarzına sahip olmak, hormanal bozukluklar da hiper tansiyon hastalığına neden olabilir.

Yüksek tansiyon hastalığının kontrolü yapısal bir sorun olmadığı sürece sizin elinizdedir. Sağlıklı ve sakin bir yaşam şekli stresten de uzak durulursa sağlıklı olmamak için bir neden yoktur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu