Sağlık

Bebeklerde Mide Üşütmesi Belirtileri

Bebeklerde Mide Üşütmesi Belirtileri; Literatürde bağırsak enfeksiyonu olarak geçen mide üşütmesi genç yaşlı çocuk veya bebek herkesi olumsuz etkiler. Bu enfeksiyon karında oluşan kramplarla kendini gösterir. Kirli su veya tam yıkanmamış yiyeceklerden de kolayca bulaşabilen bu enfeksiyon; en çok bebek ve yaşlıları olumsuz etkiler.  Bu iki grubun hastalıklara karşı bağışıklık gücü azdır. Bir başka sorun ise, virüslerden kaynaklandığı için, antibiyotikler de işe yaramaz. Bebeklerde yüksek ateş, ağlama, huzursuzluk ishal ve kusma başlıca mide üşütmesi belirtileridir.

Bebeklerde Mide Üşütmesi Belirtileri

Başlıca nedenleri aşağıda sıraladık. Sizler için bu başlıklar ile açıklamaya çalıştık.

  • Bebeklerde mide üşütmesi
  • bebeklerde mide üşütmesine ne iyi gelir
  • bebeklerde mide üşütmesi
  • Bebeklerde üşütme belirtileri
  • Midesini üşüten bebek ne yemeli
  • Bebeklerde mide üşütmesi neden olur

 

Bebeklerde Mide Üşütmesi Neden Olur?

 

Bebeklerde ortaya çıkan mide üşütmesi genellikle ellerden bebeğin eline aldığı eşyalardan, temiz olmayan yiyecek ve sudan ya da olumsuz iklim şartlarından kaynaklanabilir. Bebekler eline aldıkları tüm nesneleri direkt olarak ağızlarına götürdüklerinden, enfeksiyon riski büyür. Ağızla alınan virüsler, mideye inince de çoğalacak ortam bulurlar.

Sindirim sistemleri bu noktada zarar görmeye başlar. Zaten bağışıklık sistemleri gelişmekte olduğu için, zayıf beden bu tür norovirüslerle baş etmekte zorlanır. Bakterilerle dolu olan ortak kullanıma açık havuzlar, temiz olmayan deniz kıyıları bebekler için mikrop kapma riski taşır. Hava değişimi üşütme nedenlerinin başında gelir. Temiz olmayan ortamlar; virüs bakteri yayılımını kolaylaştırır.

 

Bebeklerde mide Üşütmesine Ne iyi Gelir?

Bebeklerde Mide Üşütmesi Belirtileri
Bebeklerde Mide Üşütmesi Belirtileri

Bebeklerin mide üşütmesi geçirmesi ile birlikte hiçbir şey yemek istemediklerini görebilirsiniz. Bebekler ishal ve kusma ile bunu iyice belli ederler. Kusma ve ishal bebeğin minik bedenindeki suyu çeker, su kaybı ölüme bile yol açabilir. Bebeklerin besinlerini temiz tutmak, bebekleri soğuktan korumak, onların ellerini ve ellerine aldıkları eşyaları temiz tutmak çok önemli tedbirlerdir.

Bebeklerin sağlıklı ve düzenli beslenmesi, yeterli miktarda sıvı almasını sağlamak, temiz bir ortam, hijyene dikkat edilmesi, aşıların eksiksiz yapılması, ishal varken su kaybının dengelenmesi, ateş varken kontrol altına alınması gibi önlemler alarak bebeğin mide üşütmesi sorununu hafifletebilirsiniz.  Ancak ishal ve kusma tehlikeli belirtilerdir ve kontrol altına alınmalıdır. Çocuk doktoruna, bu belirtiler ortaya çıktığında gidilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu