Sağlık

Doğal Yollarla Cildi Nemlendirmek İçin Uygulanacak 5 Yöntem

Doğal yollardan cildi nemlendirmek bariz bir tavsiyedir. Cilt kuruluğu, kadınların rahatsız olduğu ve sürekli olarak bakım yapmalarını gerektiren bir sorundur. Yaşlanma belirtilerinin erken yaşta ortaya çıkmasını engellemek, soluk görünmemek, kırışıklıkların oluşmasını engellemek ve canlı bir görünüme sahip olabilmek için düzenli olarak nemlendirme işlemi yapılmalıdır. Cilt özelliğinin yanında mevsimsel değişiklikler, uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak ve diğer çevresel faktörler gibi nedenler de kuruluğun ortaya çıkmasına neden olur.

Kişisel bakım ürünlerinde kimyasal ürünlerin kullanılması ve bu ürünlerin kanserojen etkisinin olması nedeni ile uzmanlar, bu tür ürünlerin kullanılmasını tavsiye etmiyorlar. Bu yüzden de çareyi doğal yöntemlerde aramakta fayda var. Evinizde her gün kullandığını ürünler mükemmel birer nemlendirici özelliğine sahiptirler. Bu doğal ürünleri düzenli olarak kullandığınız taktirde mükemmel sonuçlara ulaşabilirsiniz. Biz de bu yazımızda sizler için kullanabileceğiniz 5 doğal yöntemi derledik.

Doğal Yağları Kullanarak Cildi Nemlendirmek

Pek çok uzmanın kişisel tavsiyesi doğal yağlar yardımıyla cildi nemlendirmek ve beslemektir. Zeytin yağı, Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, susam yağı ve çörekotu yağı gibi doğal yağlar tam bir nem deposudur. Bahsi geçen bu doğal yağlardan herhangi birini tercih edebilirsiniz. Yağı uygularken teninize masaj yapmanız da oldukça önemlidir. Birkaç damla yağı cildinizin üzerine iki ya da üç dakikalık masaj ile sürün. Yağı yedirdiğiniz taktirde kıyafetlerinize bulaşması da söz konusu olmaz. Bu tarife uygun olarak teninizden yağı çıkarmaya da çalışmanız gerekmeyecektir. Zira yağ teninize nüfuz edeceği için temizlemeniz de gerekmez.

Cildi Nemlendirmek İçin Bal Kullanımı

Bal çok yüksek oranda antioksidan barındıran bir besindir. Cildinizin çok kuruyan alanlarına direkt olarak sürebilirsiniz. Balın doğal yollardan üretildiğinden ve içerisinde ilave şeker olmadığından emin olmalısınız. Zira doğal balın içinde bulunan aminoasitler, vitamin ve doğal şekerler cilt tarafından hemen emilecek ve cildi nemlendirmek için doğal bir çözüm sunacaktır. Böylece cildiniz canlı ve daha parlak görünecektir. Bununla birlikte yaşlanmayı engelleyen bir yaşlanma önleyicidir. Sivilceleriniz varsa bal en büyük sivilce düşmanıdır. Gözenekleri temizler ve cildinizden siyah noktaları arındırır.

Balın doğal olmayanını tercih etmeniz durumundaysa cildiniz için önemli bir sorun teşkil edecektir. İlave şeker içeriği olan bal, cildin daha fazla kurumasına neden olur. Bu nedenle satın alırken dikkatli olmalısınız.

Aloa Vera Jeli Cildiniz İçin Önemlidir

Cildi nemlendirmek, sağlıklı ve genç görünmenize olanak sağlayacaktır. Bu nedenle de aloe veranın hoş etkisinden teninizi mahrum etmeyin. Aloe vera yapraklarının içi tamamen jel bir madde ile doludur. Bu madde yüksek oran A vitamini ve E vitamini bulunur. Bu vitaminler cildin ihtiyacını karşılayan en önemli organik bileşenlerdir. Cilt bakım uzmanları, bakım ürünlerini seçerken içerisinde E vitamini bulunan ürünleri tercih etmenizi önerir. Ayrıca aloe vera anti- inflamatuvar özelliği de gösterir. Bu sayede cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılır. Yaprakları ikiye kestiğinizde içinde bulunan jeli direkt olarak teninize sürebilirsiniz. Jeli teninizde tuttuktan 20 dakika sonra, cildinizi güzelce ılık suyla yıkamanızı öneriyoruz.

 

Avokado Meyvesiyle Gelen Canlılık

Avokado meyvesi anti-aging özelliğine sahiptir, yani yüksek oranlı bir yaşlanma karşıtıdır. Sadece kadınlar değil, herkes genç kalmak, gençliğini korumak ister. O halde avokado meyvesinin mükemmel mucizesine hazır olun! Suyunu içmek, yemek dahi cildinize fayda sağlayacaktır. Avokado yüksek C vitamini, kolajen ve elastin içeriğine sahiptir. Bu bileşenler sayesinde cildin nemlenmesine yardımı olur. Avokadonun içerisinde bulunan kısmını çıkartarak püre haline getirin. Cildinize sürün ve en az 10 dk. bekleyin. Vitaminler ve mineraller açısından çok zengin olduğu için cilde büyük faydalar sağlar. Eğer kırışıklıklarınız varsa meyvenin içinde bulunan antioksidanlar, kırışıklıkların azalmasına ve cildinizin daha esnek bir yapıya kavuşarak daha dolgun görünmesine yardımcı olur.

Kakao Yağı Cildiniz İçin Antioksidan Etkisi Yaratır

Cildi nemlendirmek için Afrika ormanlarıda yetişen kakao bitkisinin aynı isimli meyvesinden elde edilen çekirdeğin yağı bir mucizedir. Kimine göre kokusu, kimine göre tadı cezbediyor. Ancak bu başlık altında biz ne tadından ne de kokusundan bahsedeceğiz. Cilde olan nemlendirici özelliklerinden bahsedeceğiz. Kakao yağı içerisinde doymuş yağlar, antioksidan, anti- infilamatuvar özellikte hücreler bulunur. İçinde bulunan bu bileşenler sayesinde cilt üzerinde bulunan reaksiyonları iyileştirir. Kırışıklıkları önemli ölçüde açar. Renk tonunu eşitler. Ayrıca güneş ışınlarının verdiği zararları giderir.

Doğal Yollarla Cilt Nemlendirme Nasıl Yapılır?

Cildi nemlendirmek için ilk olarak uygun ürün seçimi yapılmalıdır. Ürün seçildikten sonra cilt derinlemesine temizlenir. Temiz olmayan bir cilt herhangi bir ürünü ya da doğal yöntemi sağlıklı bir şekilde uygulamanız konusunda yardımcı olmayacaktır. Yöntemleri uygulamadan önce ilk olarak cildinizin uygulayacağınız bölgesinde bir alerji olup olmadığını test etmelisiniz. Sürdüğünüz yerde hassasiyet gelişirse kullanmanızı önermiyoruz.

Yöntemi cildinizin her katmanına nüfuz etmesi için dairesel hareketler ile masaj yapmalısınız. İnsan cildi yedi katmandan oluşur. Nemlenme işlemi en alt katmanlara kadar etki etmelidir. Aksi halde ne kadar bakım yaparsanız yapın, istediğiniz etkiyi göremezsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu