Sağlık

Kahve Baş Ağrısını Geçirir Mi?

Kahve Baş Ağrısını Geçirir Mi? Kişiden kişiye değişmekle birlikte kahvenin baş ağrılarını dindirdiği genellemesi yapılabilir. Çünkü sık sık ortaya çıkmayan baş ağrıları seyrek seyrettiğinde; kafein içeren kahvenin ağrı kesicilere destek verdiği biliniyor. Etkilerini arttırdığı da bilimsel olarak ispat edilmiş.

Sinir sistemi üzerinde uyarıcı bir etkisi olan kafein; rahatlama gevşeme sağlıyor. Kafein bağımlılığı da bu yüzden tüm dünyada yaygındır. Ancak sık sık baş ağrısı olan hastalar; kahvenin dozunu arttırırsa günde 3 fincandan fazla içerlerse baş ağrıları daha da artabilir. Aynı şekilde kahve içmeyi yıllarca alışkanlık haline getirenlerin, kahve içmedikleri günlerde baş ağrısı çektiği bilinmektedir.

Nescafe Baş Ağrısını Geçirir mi?

Birçok ağrı kesicinin muhtevasına baktığınızda, içerikte mutlaka kafein olduğu görülebilir. Kafein sinir sistemini etkiler damarların daralmasına ve baş ağrılarının hafiflemesine yardım eder. Bunu, bazı reseptörleri etkileyerek yapar. Kafeinden etkilenen reseptör adenozindir. Daha doğal olan ve daha fazla kafein içeren çekilmiş çekirdek kahvenin pişirilmesi ve içilmesi, nestcafeye oranla daha fazla etki gösterir.

 

Kahve Baş Ağrısını Tetikler mi?

Kahve Baş Ağrısını Geçirir Mi?
Kahve Baş Ağrısını Geçirir Mi?

Kahveyi her gün tüketenler için ve özellikle baş ağrısı sık olanlar için, kahvenin ağrıyı tetiklediği söylenebilir. Günde 190 mg ölçüsünden daha fazla kahve içilmemelidir. Birçok zararının  yanı sıra kafein sağlıklı insanlar için fayda sağlayabilir. Birçok insan kafeini sadece uyarıcı değil, aynı zamanda ağrı kesici niteliği yüzünden kullanır. İlaç sektöründe parasetamol ve kafein kombinasyonu ile reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlar bulunmaktadır.

Kafein, antiinflamatuar bir maddedir ve antioksidan ve bağışıklık tepkisini aktive eder. Bir hasta baş ağrısını kesmek için ağrı kesici aldığında ardından bir fincan kahve içtiğinde, ağrı kesicinin etkisini yüzde 70 oranında arttırmış olur. Aşırı alınması ise kafeinin baş ağrılarını tetiklediği söylenebilir. Her gün kahve içmeden duramayanlar, kahve içmeye ara verdiklerinde baş ağrısı çekerler. Bunun nedeni de kafein etkisine alışmalarıdır. Kafeinin uyardığı reseptörler, kahve olmazsa uyarılmazlar ve baş ağrısı doğal olarak ortaya çıkar.

Uzmanlara Göre Kahve

Uzmanlara göre, yüksek tansiyon hastaları için kafein veya diğer kafein benzeri ürünler baş ağrılarını daha da arttırır. Yüksek tansiyon hastalarının damarları zaten daralmıştır ve kafein damarları daha çok daralttığı için, hipertansiyon hastalarına kafein önerilmez. Kahve bu hastalarda kalp çarpıntısına yol açar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu