Anne & Bebek

Orta Kulak İltihabına Ne İyi Gelir?

Oldukça şiddetli ağrılara neden olabilen orta kulak iltihabı oldukça genel bir rahatsızlık olarak bakteri kaynaklıdır. Yaz aylarında ortak Kullanıma açık havuzlar veya denizde yüzmek, deniz suyunun kulağa kaçmasına yol açıyor ve bu bölgede bakterilerin üremesi sorunu ortaya çıkıyor. Tedavisi yapılmadığı takdirde kronikleşebilen bu hastalık kalıcı veya geçici işitme kayıplarına neden olabilir.

Orta Kulak İltihabına Ne İyi Gelir?

Orta kulak iltihabı için evde yapılabilecek bazı geçici tedavi yöntemleri arasında soğan suyu kulağa zeytinyağı damlatmak kulağa sarımsak suyu damlatmak gibi çözümler önerilse de, işin sonunda işitme kaybı olabileceği için böyle bir riske girmeye gerek yoktur. En yakın zamanda bir kulak burun boğaz doktoruna görünerek orta kulak iltihabı antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

 

Erişkinlerde Ortakulak İltihabı

  • Orta kulak iltihabına sakız çiğnemek iyi gelir mi
  • Orta kulak iltihabı antibiyotik
  • Orta kulak iltihabı ilaçları
  • Orta kulak iltihabı nasıl geçer evde
  • Orta kulak iltihabı iyileşme belirtileri
  • Orta kulak iltihabı belirtileri
  • Kulak iltihabına iyi gelen ilaçlar

 

Tekrar eden orta kulak iltihabı uzun vadede işitme kayıplarına neden olacağı için, belirtiler ortaya çıkar çıkmaz hemen uzman bir doktora görünmeli ve kesin tedaviye başlanmalıdır. 0 /24 ay aralığındaki bebeklerde orta kulak iltihabının sık görüldüğü tespit edilmiştir.

5 yaşın altındaki çocuklarda da bu sorun ortaya çıkar. İltihabın kendi kendine iyileşmesi mümkün değildir. Ağrılar çoğu zaman dayanılmaz hale gelir. Kulağın sık sık kaşınması ve kaşıntının kaşıma ile daha da şiddetlenmesi belirtiler arasındadır.

Bebeklerde elin kulağa götürülmesi, kulağın çekilmesi, ağrılar nedeniyle ağlama ateşin çıkması iştahsızlık da belirtilerdendir. Bebekler biberonla beslendikleri için sütü emme esnasında basınç artışı olmakta ve ağrı artmaktadır.

Kulaktan değişik renklerde sıvı akışı da gözlenebilir. Bebeklerde iltihap kaynaklı ağrı ve ateş ortaya çıkabilir. Yetişkinlerde kulağın içinde bir şeyler varmış hissi, kulak ağrısı yürümede denge sorunları ortaya çıkabilir.

 

Yetişkinlerde Orta Kulak İltihabı Nasıl Geçer

Orta Kulak İltihabına Ne İyi Gelir?
Orta Kulak İltihabına Ne İyi Gelir?

Yetişkinlerde orta kulak iltihabı kendi kendine geçmez, KBB uzmanına gidilerek ve gerekli damla ilaçlar alınarak 1-2 hafta içinde iyileşir. Temizlenmeyen kulaklardaki kir, kanalları tıkayarak iltihaba yol açtığı için düzenli kulak temizleme yapılmalıdır. Bunun için geliştirilmiş aşılar ve dekonjestan ilaçlar bu sorunu ortadan kaldıracak yöntemlerdir.

 

Orta Kulak İltihabı İyileşme Belirtileri

Denge sorunları, kulak ağrıları, dolgunluk hissi ve kaşıntı ortadan kalkarsa dahi ilaçların önerilen sürede tamamlanması gereklidir. Bakterilerin kökünün kazınması gereklidir. Az sayıda bakteri kültürü yeniden çoğalabilir ve hatta ilaçlara karşı direnç geliştirebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu