Sağlık

Estetik Gülüşü Tasarımı Nedir?

Estetik Gülüşü Tasarımı Nedir? Mükemmel bir estetik gülüşü tasarımı için öncelik diş yapısıdır. Halk arasında Hollywood gülüşü olarak da bilinen bu uygulama ülkemizde yaygın olarak çeşitli kliniklerce uygulanır. Merak edilen detayları sizler için araştırdık ve yazı haline getirdik. Hollywood gülüşü kalıcı mıdır, estetik gülüşü tasarımı için etkili faktörler nelerdir gibi merak edilen soruları makalemizde yanıtlayacağız.

Güzel ve şık bir gülümseme hayatın her alanında kolaylık sağlayabilir. Günlük yaşamdan tutun da iş yaşamına kadar birçok alanda başarı olasılığını artırır. Hekimlik ve sanat bir alanda bir araya gelince oluşan bu etkiye gülüş tasarımı adı verilir.

Estetik Gülüş Tasarımı Kimler Tarafından Tercih Edilir?

Estetik gülüş tasarımı son zamanlarda hastalarca sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır. Eğer dişlerde çarpıklık, sararma sorunları, diş eti problemleri ya da ayrık diş problemleri sorun yaşatıyorsa, hastaların bu uygulamayı istemeleri oldukça doğal ve yaygın bir çözüm olarak karşımıza çıkar. Bunun yanı sıra özellikle halkla iç içe olan tiyatrocular, film yıldızları, siyasiler de bu tedavi uygulamasını sıkça tercih eden kesim arasındadırlar. Elbette sadece sağlıklı bir gülümseme için bu tedaviyi isteyen kişiler de olacaktır.

Estetik Gülüşü Tasarımı İçin Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Estetik gülüşü tasarımı konusunda bu bölümde bazı altın kurallardan bahsedeceğiz.  Son yıllarda hızla yaşamımıza giren “Hollywood smile” terimi için hangi konulara dikkat edilir, hemen incelemeye başlayalım.

Dişler Görünüm İçin Önemlidir: Üst dişler altlardakilere göre daha belirgin ve önde olmalıdır. Aynı zamanda dişlerin görünen dolgu içermemesi de fiziki bir arıza çıkmaması için önemli bir kuraldır. Keza altta kalan kesici dişler de gülümseme esnasında mutlaka görünmelidir. Diş arkı üst dişlerde geniş ve kapsayıcı olmalıdır. Zira en önemli estetik kaygı da üst dişlerin kapladığı arkın dar olmasından kaynaklanır.

Dudakların Konumu: Dudakların simetrik yapısı güzel ve etkili bir gülümseme için olmazsa olmaz konulardan biridir. Ancak diş yapısının fiziki durumundan çok kaslar ve çene yapısı dudakların konumunu belirler. Burada bahsettiğimiz aslında dudak çevresi genişliği ya da yüksekliği değildir, yanaklarınızla çenenizle birlikte gösterdiği uyumdur.

Diş Etleri: Gülümseme esnasında yalnızca dişlerin görünmesi sağlıklı ve estetik bir gülüş için yeterli değildir. Bunun yanında gülümseyişinize diş etlerinizin de 1 – 2 milim kadar görünmesi estetik olarak bir bütünlük katacaktır.

Dudakların Genişliği: Dudak genişliği, özellikle gülümsemeyle ilintili olarak en az yüz genişliğinin yarısı kadar olmalıdır ki gülüşünüzün estetik yapısı ortaya çıkabilsin. Yüz biçiminizin ve dudak yapınızın uyumuna bir de olağan dudak genişliği eklendiğinde ciddi anlamda bir ünlüye rakip olmanız işten bile değil. Ancak dudak genişliğiniz yeterli düzeyde değilse üzülmeyin, estetik cerrahi alanında geçen yıllara nazaran çok daha ileri noktalardayız. Şekil, renk veya pozisyon bozuklukları artık rahatlıkla giderilebilmektedir.

Yukarıdaki bilgilerin yanına dudak çizgisi, gülümseme arkı, üst dudak kurvatürü, letaral karanlık alan, simetrik gülümseme, frontal oklüzal düzlem, dental komponentler ve diş eti komponentleri kavramları da ekleyerek daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hollywood Gülüşü Kalıcı Mıdır?

Günlük yaşamda Hollywood gülüşü olarak hafızalara kazınan bu uygulamanın en önemli özelliği kalıcı bir uygulama olmasıdır. Kalıcı olmasının en önemli sırrı ise elbette porselen lamina olarak adlandırılan bir tedavi seçeneğinde gizlidir. Estetik ve sağlıklı bir gülüş için laminalar kalıplar halinde döküldüklerinden kırılma ya da çatlama gibi olumsuz durumlarla karşılaşmazsınız.  Elbette malzemenin kalitesinin yanında uygulama yaptıran hastanın da dişlerine bakması da kalıcılık konusunda önem arz etmektedir. Mutlaka hasta her gün düzenli olarak dişlerini fırçalamalı, diş ipiyle diş aralarını güzelce temizlemeli ve ağız suyu ile ağızdaki bakterileri gidermeye çalışmalıdır. Aksi durumlarda ne yazık ki malzeme kalitesi dahi sararmayı engellemekte yetersiz kalabilir. Estetik gülüşü tasarımı kalıcılığı için bu bilgilere göre bir düzen kurulmalıdır.

Estetik Gülüşü Tasarımı Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Her operasyonda ya da uygulamada öncelik, hayati bir durum değilse, elbette ki hasta memnuniyetidir. Hastaya istekleri ve gülerken nelerden şikayetçi olduğu gibi temel sorular sorulur ve gelen yanıtlara göre de müdahale için planlama yapılır. Uzman hekimler bu kalıplara göre tedaviye başlayarak hastanın diş durumunu incelerler. Dudak yapısı, diş boyu uzunluğu, dişetinin özellikleri, dudak – diş uyumu gibi kurallar da dikkate alınır ve işlem başlatılır.

Yüz Şekli Önemli Midir?

Yüz şekli Hollywood gülüşü için önemli bir malzemedir. Yüz yapısı ve dişler estetik açıdan güzel bir gülümseme için hayati önem taşır. Mutlaka burada cinsiyetin önemine de vurgu yapmamız gerekir. Zira oval dişlere sahip kadınların gülümsemesi daha narin olacaktır ve planlamasının ona göre yapılması şarttır. Erkeklerde ise diş yapısı köşeli bir yapıdır ve tasarım planı buna göre uygulanmalıdır.

Gülüş Tasarımında Hangi Tedaviler Uygulanır?

Estetik Gülüşü Tasarımı Nedir?
Estetik Gülüşü Tasarımı Nedir?

İyi bir gülüş tasarımı için öncelik beyazlatma işlemindedir. Sağlıklı bir beyazlık uygulanması için hekimin de kalitesine göre süre 30 dakika ile 1 saat arasında değişen bir tedaviyle sağlanacaktır. Beyazlatma işlemi ardından kullanıcının da yeme içme alışkanlıklarına dikkat ettiğini varsayarak dişlerinin 1 yıla kadar ömürlü olacağını söylemek mümkün olacaktır. Bu beyazlık ise porselen lamina kullanımı sayesinde gerçekleşecektir. Laminalar dişin üzerine yapıştırılır ve işlem tamamlanır. Aynı zamanda zirkonyum da uygulanabilir. Ancak hangi yöntemin uygulanacağını uzman hekiminizin kararlaştırılması önemlidir.

Aynı zamanda çarpık dişler için ortodontik teknik uygulanarak porselen braketler yardımıyla dişlerin çarpıklığı giderilecektir. Çarpık dişlerin düzeltilmesinin yanında implant tedavisiyle eksik dişler tamamlanarak estetik gülüşü tasarımı tamamlanmış olacaktır.

Tedavi Süresi Ne Kadar?

Hollywood gülüşü için tedavi süresi bir gün olarak belirlenebilir. Ancak uygulamayı yaptıran hastanın ağız yapısı ve varsa diş şikayetine göre bu süre 2 günle 2 hafta arasında da değişebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu