Sağlık

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler nelerdir? Bu yazımızda bağışıklık sistemini güçlendirecek ve bahsi geçen dönemlerde risk altında olmanızı önleyecek besinlerden bahsedeceğiz.

Pandeminin başlamasıyla birlikte virüse karşı çeşitli önlemler alınmış olsa da bulaş yolu çok fazla olduğunda önüne bir türlü geçilemiyor. Virüs vücuda girdiğinde bağışıklık sistemi en iyi şekilde virüsle savaşmazsa, vücudun virüse karşı yenik düşmesi ve hastalığın çok ağır bir şekilde geçirilmesi söz konusu olabilir. Ayrıca sadece pandemi süreci değil, mevsim geçişlerinde, havaların belirli bir çizgi seyretmemesi de vücudun virüslere, hastalıklara hazırlıksız yakalanmasına yol açar. Haliyle grip gibi dönemsel hastalıklara yenik düşmek söz konusu olabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Peki, bu tür durumlarla karşı karşıya kalmamak ve hastalıklarla güçlü bir şekilde savaşmak için tüketilmesi gereken besinler hangileridir?

Bağışıklık sistemin güçlendiren besinler arasında en önemlilerinden biri de sarımsaktır.

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler denildiği zaman akla ilk gelen besin sarımsaktır. Bu besin Alliaceae familyasındandır. Allium cinsinden bir bitkidir ve Allium sativum L. adı ile de bilinir. Sarımsak içerisinde allicin, ajoen ve diallylsülfür maddelerini bünyesinde bolca bulundurur ve bu maddeler, çok güçlü birer antioksidandır. Geçmiş tarihlerden bu yana halk arasında tedavilerde sıklıkla kullanılır. Ayrıca sarımsağın doğal antibiyotik olması, bağışıklık sisteminin katbekat güçlenmesine yol açar. Sarımsak hem yemeklere mükemmel bir lezzet katar hem de mevsim geçişlerinde veya pandemi süreçlerinde, bağışıklık sisteminin hastalıklarla mücadele edebilmesi adına büyük önem taşır.

7 Zeytin 1 İncir Diyeti
7 Zeytin 1 İncir Diyeti

İçerdiği yüzde 84 oranındaki su ve yüzde 13 oranındaki organik maddeler ve kalan kısım ise inorganik maddelerdir. Aminoasitler, kükürt bileşenleri ve germanyum, A, C ve B1 gibi vitaminleri bünyesinde bulundurur. Özellikle grip, nezle ve astım rahatsızlıklarında hastalık öncesinde bir önleyici olduğu bilinmektedir. Eklem romatizmalarına, bronşite de iyi geldiği bilinmektedir. Bu yüzden de bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında en önemlisi sarımsaktır.

Omega 3 Kaynağı Balık

Balık, Omega 3 yağ asidi konusunda en zengin besinlerden biri olarak bilinir. Omega 3 ise bağışıklık sisteminin en çok ihtiyaç duyduğu besin değerlerinden olduğu için mutlaka alınmalıdır. Bilindiği üzere hap şeklinde birçok Omega 3 takviye ürünü satılır. Bu ürünleri almaktan ziyade haftada 2 defa balık tüketilmesi gerek kış aylarında gerekse mevsim geçişlerinin olduğu dönemlerde bağışıklık sisteminizi ciddi anlamda yardımcı olacaktır.

Balık, insanların üretemediği bir yağ asidi olan Omega – 3 yağ asidini insan vücuduna taşımanın en kolay yoludur.

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerden biri olan balık, tarihin ilk zamanlarından beri insanların ana besinlerinden biri olmuştur. Ancak belirtmekte fayda bulunuyor ki, bazı balık türleri insan sağlığı açısından mükemmel bir katkı sağlarken bazı balık türleri ise insan sağlığını olabildiğince tehdit eder. Faydalı olan balıklar, omega-3 asidini tek seferde vücuda veren besinlerdir. İnsan yaratılışından bu yana omega 3 asidi üretemez, bu yüzden de dışarıdan almak zorundadır. Hatta anne karnından itibaren omega 3 alınması konusunda uzmanların tavsiye bulunuyor. Bu yüzden kadınların hamilelik sürecinde muhakkak bu asidi karşılayacak şekilde balık tüketmesi tavsiye edilmektedir. Elbette her şeyin bir sınırı var, fazla tüketilmesi halinde fazla proteinden dolayı bağışıklık sistemi antikor üretemez duruma gelir ve alerjik reaksiyona neden olabilir.

Sağlıklı Beslenerek Hızlı Kilo Vermek
Sağlıklı Beslenerek Hızlı Kilo Vermek

Balığın Vücut Direncine Katkıları

Uzun süredir koronavirüs pandemisi dünyayı etkisi altına almış durumda. Bu pandemiden korunmanın en önemli yolu ise vücut direncini artırmaktan geçiyor. Bağışıklık sistemi ve akciğerleri sağlıklı olan kişilerin, yakalanmaları halinde, bu hastalığı daha hafif atlattıkları biliniyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler kategorisinde önemli bir yeri bulunan balık da sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızın arasına almanız gereken besinlerdendir. Protein, kalsiyum, C ve B vitamin kompleksi, Omega 3 yağ asidi gibi vücut direncine katkısı olan ender besinlerden biridir balık. Sadece vücut direncini artırmakla kalmaz, kalp – damar sorunlarını önler, kanser riskini en aza indirir, metabolizmanın düzenlenmesine yardım eder. En önemlisi de doğal yollardan Omega 3 asidi almanızı sağlar.

Ispanak Bağırsak Sorunlarına Engel Olur

Ispanak, antioksidan bakımından en zengin sebzelerden biridir ve içerisinde A, C ile E vitamini barındırır. İçerisinde yalnızca A vitamini barındırması dahi mukoza zarlarının korunmasını sağlıyor. Sadece bu besin değerleriyle bağışıklık sistemine müthiş katkılar sağlayan bu sebze, flavonoidler ve karotenoidler bakımından da fazlasıyla zengindir. Bu nedenle salgın sürecinde ve kış aylarında bağışıklık sisteminizi güçlendirmek isterseniz, bol bol ıspanak tüketmeniz önerilir.

Bunun yanında solunum yollarındaki enfeksiyonlara da engel olma konusunda faydaları bulunuyor. Sindirim sistemi üzerinde de etkisi olan ıspanak, özellikle de bağırsak sağlığının korunmasında bir kalkan görevi görüyor. Günde sadece bir orta boy fincan tüketseniz bile, bünyenizin ihtiyacı olan ıspanak miktarının büyük bir bölümünü kolayca karşılayabilirsiniz. Tüm bunların yanında saç sağlığı, cilt sağlığı konusunda da ıspanağın mükemmel faydaları bulunuyor.

Bazı kötü yönlerinden de bahsetmemiz gerekirse, fazla tüketilmesi durumunda ya da özellikle mide sorunları yaşıyorsanız, ıspanağa biraz ara vermenizi öneririz. Çünkü ıspanağın aşırı tüketimi ishal sorununa neden olabilir. Ispanak aşırıya kaçmadan tüketilmesi gereken lifli bir sebzedir.

Yeşil Çay Antioksidan İçerikleri İle Bağışıklığı Korur

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında belki de tüketimi en kolay ve en hafif besinlerden biri de yeşil çaydır. Soğuk algınlığı riskini büyük ölçüde önleyen yeşil çay, flavonoidler konusunda da oldukça zengindir. Ayrıca kan lipitlerinin de artmasına yardımcı olur. Biraz açmak gerekirse, bitkiye rengini veren flavonoidler, adeta en güçlü antioksidanlardan biri olan kateşinler ve yine geniş bir antioksidan grubu olan polifenoller içermektedir.

Ülkemizde de kullanımı artmaya başlayan yeşil çay bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında kendini çok sık hatırlatıyor. Dünyada tüketilme oranı neredeyse yüzde 20’leri bulmuş olsa da ülkemizde bu oran henüz yüzde 10’larda bile değildir. Siyah çayın işlenme süresi, içinde bulunan antioksidan maddelerin kaybolmasına neden olurken, yeşil çay çok fazla işlemden geçmeden kolayca kaynatılarak tüketildiği için antioksidan maddeleri içinde daha kolay tutabiliyor.

Yaban Mersini Hemoglobin Seviyesini Artırır

Vücudun hastalıklarla savaşması konusunda etkili besinlerden biri de yaban mersinidir. Kanser başta olmak üzere, birçok hastalığın tedavisi için tüketilen bu besin, bağışıklık sisteminin en çok ihtiyaç duyduğu antosiyanin olarak bilinen flavonoidleri bol miktarda içerir. Bağışıklık sisteminin direnci bu besin sayesinde artarken, aynı zamanda solunum yolları da her türlü hastalığa karşı daha korunaklı olur. Yaban mersini diğer meyvelere nazaran daha yüksek oranda antioksidan madde içerir. A, C, B kompleks, E vitaminleri ve demir – çinko gibi oksijen konsantrasyonunu, hemoglobin seviyesini yükselten ve bu yolla bağışıklığı artıcı etkisi olan maddeleri içeriğinde bulundurur.

Tüm bunlarla birlikte vücutta serbest şekilde hareket eden radikalleri nötralize eder ve hastalık oluşumunu engellemede yardımcı olur. Göz sağlığını düzenlemede, kalp ve damar hastalıkları konusunda ve beyin sağlığı konularında da yaban mersini önemli bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle kalp hastalıklarının tedavisinde sürece destek verebilmektedir. Kötü kolesterolü önleyen lif içeriği ve yüksek antioksidan yapısı, bağışıklığa verdiği desteği burada da insan vücuduna sunuyor.

Kefir Virüslerde Etkilidir

Bakterilerle savaşma ve vücuttaki virüsleri etkisiz hale getirme konusunda kefirin faydaları saymakla bitmez. Ayrıca kefir, vücudun ihtiyaç duyduğu hemen hemen her türlü besin değerini bir arada barındıran bir besindir. Kefirin faydaları hakkında daha fazla bilgi alıp, kefiri neden tüketmeniz gerektiğini daha iyi bir şekilde anlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu