Sağlık

Harika Meyveler: Yaz Meyvelerinin Faydaları

Yaz meyvelerinin faydaları konusu daha çok meyveye göre irdelenmesi gereken bir konudur. Her meyvenin farklı olumlu etkileri söz konusuyken, her bireyin farklı bir yaz meyvesi tükettiği söylenebilir. Haliyle bu durum, yaz meyvelerinin tek tek faydalarının incelenmesine yol açacaktır. Peki, en çok tüketilen yaz meyveleri ve bu meyvelerin vücuda olumlu etkileri nelerdir?

Yaz meyvelerinin faydaları denildiği zaman akla ilk gelen meyvelerden biri karpuzdur. Karpuz, ülkemizde yaz aylarında en çok tüketilen meyvelerden biri olarak bilinir. Karpuz, zengin su içeriği bulunan bir meyvedir. Su içeriğinin yanı sıra düşük kalorisiyle de kalori sorunu olanlara adeta bir ilaç niteliğindedir. Magnezyum ve potasyum konusunda da son derece zengin içeriğe sahip olan karpuz, ayrıca A, C, B6, B5 ve B1 vitaminlerini de bol bol içerir.

Zengin antioksidan içeriği sayesinde de kansere karşı oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra kalp ve beyin sağlığını koruma konusunda da başarılı bir meyvedir. Kan basıncı ve vücuttaki kan seviyesinin düzenlenmesine de yardımcı olan karpuz, zengin aminoasit içeriği sayesinde spor sonrası oluşan ağrıların azalması noktasında kaslara katkıda bulunur.

Yaz ayları için önemli bir besin olmasında temel neden yüzde 92’sinin su olmasından kaynaklıdır. Hem serinletici hem de besleyici etkisi sayesinde yaz aylarının vazgeçilmez meyvesidir. Daha önce de belirttiğimiz gibi A vitamini içerir. Bu da gözlerin dinlenmesine, beslenmesine ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine neden olur. Yaz meyvelerinin faydaları arasında belki de en önemlisi bağışıklık sistemine olan etkisidir.

 

Kavun Stresle Mücadele Etmenize Yardımcı Olur

Yaz meyveleri konusunda karpuzdan sonra ilk akla gelen meyvelerden biri de kavundur. Kavunun A vitamini bakımından zengin olduğu; K, C, B6 ve B9 vitaminlerini içerdiği, ayrıca potasyum ve antioksidan çeşitlerini bol bol bulundurduğu bilinir.

Kavun söz konusu içerikleri sayesinde, vücudun su ihtiyacını önemli ölçüde karşılar ve cildi nemlendirir. Bunun yanı sıra vücuttaki toksinlerin atılmasına da yardımcı olur. Ayrıca kavun, kan basıncının düzenlenmesi, kemiklerin beslenmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve kansere karşı direnç gibi konularda da vücuda yardımcı olur. İçeriğindeki B vitamini aynı zamanda tiamin, niasin, pantetokin asit ve pridoksin içermektedir.

Sinirleri yatıştırıcı, endişe giderici bileşenler içerdiği için uykusuzluk sorununa çok iyi geldiğini söyleyebiliriz. Eğer bir İnsomnia (uyku sorunu) hastasıysanız bolca kavun tüketmenizde fayda bulunuyor.

Egzama gibi cilt sorunlarınız varsa kavun sorununuz için bir çözüm sunabilir. Cildi nemlendiren etkisi ve içeriğinde bulunan C vitamini sayesinde hem saç hem de cilt sorunlarının üstesinden gelebilirsiniz. Cildinizde bir sorun bulunmasa dahi C vitamini sayesinde cildin yenilenmesinde faydası gözlenmiştir. Ayrıca kavun pek çok cilt ve saç bakım küründe, bakım ürününde kullanılan bir meyvedir.

 

Kas Ağrılarınızdan Kiraz Yardımıyla Kurtulun

Yaz meyvelerinin faydaları konusunda kirazdan bahsetmemek olmaz. Vitamin, mineral, lif ve antioksidan bakımından sonra derece zengin olan kiraz, potasyum, manganez ve bakır gibi maddeler de içerir. Bu zengin içeriği sayesinde ağrıları hafifletir, iltihapları giderir ve cilt kusurlarını engeller. Vücuttaki ürik asidin azalmasına yardımcı olan kiraz, böylelikle eklem problemlerini önler ve gut hastalığına karşı direnç gösterilmesine yardımcı olur. Ayrıca uyuma problemi çeken kişiler için kirazın harika etkisinden bahsetmemek olmaz.

İçeriğinde K, C, B6 vitaminlerini bolca içerir. Özellikleri kadınların kirazı bolca tüketmesini öneriyoruz. Zira orta yaş kadınların vücutlarında bulunan şişliklerin geçmesi ve eklem ağrılarının dinmesi için kiraz suyunun önemli bir yardımı olduğu biliniyor. Bir miktar kiraz suyunun kas inflamasyonunu azalttığını söylemek mümkündür.

Karın yağlarından kiraz yoluyla kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz? Düzenli olarak kiraz tüketilmesi durumunda ya da kiraz suyu içilmesi halinde, beraberinde gelecek sportif aktiviteler ile karın bölgesindeki yağlanmayı giderebilirsiniz.

Şeftali Kabızlık Sorununu Engeller

Yaz meyvelerinin faydaları konusunda mutlaka şeftaliden de bahsetmek gerekir. Şeftalinin içinde; fosfor, magnezyum, demir, mineraller, bakır, potasyum, B, K, A, C ve E vitaminleri bulunur. Ayrıca lif bakımından da son derece zengindir.

Şeftali içermiş olduğu bu besin değerleri sayesinde sindirim sistemine yardımcı olur ve kabızlığı önler. İçermiş olduğu A ve C vitaminleri, cildi güneşin zararları etkilerinden büyük ölçüde korur. Bunun yanı sıra kolajen üretimini de arttırır. Kansere karşı etkili yaz meyvelerinden biri olan şeftali, göz sağlığı konusunda da vücuda yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu