Gırtlak Kanseri Belirtileri

0 9

Gırtlak anatomik yapı olarak 3 ana bölüme ayrılmakta ve her bir bölümde gerçekleşen tutulum farklı bir belirti ve bulgular ile karakterize olmaktadır. Gırtlak temelde konuşmamızı ve yutkunmamızı sağlayan organımızdır.
Gırtlak kanseri belirtileri kendini bir çok şekilde gösterebilmektedir.

Gırtlak Kanseri

Yetişkin kişilerde görülen uzun süreli(ortalam iki haftayı geçen)ses kısıklığı larenk muayenesi olmasını gerektirebilir. Bu süre zarfında kullanılan ilaçlara cevap vermeyen olgular akıllarda soru işaretleri bırakabilir. Disfoni ise diğer bir belirtidir ve bu durum ses rengini değişmesi olarak da ifade edilebilen en sık ve en erken görülen belirtidir.

Gırtlak Kanseri Belirtileri

Gırtlak kanseri belirtileri daha çok dil kökü yerleşimli kanserlerde yutma güçlüğü olan disfaji olarak ortaya çıkmakta olup, ileri aşamada ağrılı yutkunma söz konusu olabilir. Ülserleşmiş tümörlerin varlığı kendini öksürük ve kanlı balgamla gösterebilir. Bu durum kötü nefes kokusu ile açığa çıkabilir. Öksürüğün ayrıcı tanı olmasında ki kriter medikal tedavilere cevap vermiyor oluşudur.

Tümörün yerlişim yerine göre kulak ağrısıda sık görülen belirtiler arasındadır. Büyümüş tümör kitleleri hava kanalının daralmasına sebep olduğundan nefes almada güçlükle kendini gösteren bir kanser varlığına işaret edebilir. Her kanserde olduğu gibi gırtlak kanserinin de ilerlemiş evrelerinde aşırı yorgunluk, iştahsızlık ve kilo kaybı göze çarpar. Bu karakterize 3 belirti kanserin metastatik(sıçrama) olgular yarattığı aşamada sıklıkla karşımıza çıkmaktır.

Gırtlak Kanseri Tedavisi

Doktorun dokunarak elle muayenesinde larenksin ağrılı ve hassas oluşu dikkat çeker. doktorun boğazın yan taraflarında elle muayenesinde hissettiği kitleler çoğu zaman hastalığın metastaz yaptığı bölgeler olarak değerlendirilir. Sürekli boğazda bir yumru hissine eşlik eden boğaz ağrısı görülebilir. Gırtlak kanseri belirtileri çok yönlü değerlendirilerek tanılama aşamasına öncülük etmektedir. Endoskobik larenks muayeneleri gırtlak kanseri belirtileri için doğrulayıcı nitelikteki bir buluştur. Erken tanının hayat kurtarabilmesi için belirtilerin değerlendirilmesinde geç kalmamak çok önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. KabulDetay