Diyet

Sağlıklı Beslenerek Hızlı Kilo Vermek

Sağlıklı Beslenerek Hızlı Kilo Vermekistiyorum diyenlerdenseniz, sizi bu yazıyı okumaya davet ediyorum. Bildiğiniz gibi birçok sitede zayıflamak ile ilgili yazılar mevcut ve verilen bilgilerin bazıları işe yararken bazıları sizi sağlığınızdan edecek derecede sakıncalı. İnsan neden kilo vermeli, buna kısaca değinelim. Tüm hastalıkların başı sağlıksız beslenme ve düzensiz yaşam ile başlıyor. Streste en önemli etkenlerden birisi. Hem az yiyorum hem de kilo alıyorum diyorsanız, emin olunuz ki hayatınızda uyku ve yemek düzeni mevcut değildir.

Sağlıklı Beslenerek Hızlı Kilo Vermek

Uykuyu en önemli sıraya almadan ve beslenme saatlerimize dikkat etmeden ve spor yapmadan zayıflamanın mümkün olmadığını hepimiz biliyoruz. Uyku ve yemek düzeninden hakkında birkaç yararlı olduğunu düşündüğümüz bilgileri paylaşmaya çalışacağız. Sağlıklı zayıflamak için en az 5 en fazla 8 saat uyumalısınız. Uykuda leptin hormonu salgılandığından dolayı uyku saatinizi 2-5 arası derin uykuda olacak şekilde ayarlamanızı tavsiye ediyoruz. Leptin hormonu yağ yakmada etkili bir hormondur.

Bilinenin aksine günde üç dört öğün yerine sadece iki öğün yemeli ara öğün yapmamalı ve her öğün arasında en az beş saat olmalıdır. Şunu unutmayın ki çiğneme yapmadığınız her dört saatin sonunda aç kalmadığınız her saatte leptin hormonunuz çalışıyor ve yağ yakma hızınız artıyor.

Sağlıklı Beslenerek Hızlı Kilo Vermek

Karşınıza çıkan diyet listeleri çaylar detokslar arasında kaldınız ve hangisi bizim için sağlıklı hangisi zararlı belirleyemiyorsunuz değil mi? Öncelikle birkaç madde ile nasıl bir yol izlemek gerektiğinden bahsetmek istiyorum.

  • İlk olarak dahiliye polikliğine gidip kan vermelisiniz.
  • Kan sonuçlarınız da çıkan her bir değer için ayrı bir diyet uygulamanız gerektiğini unutmamalısınız.
  • Tsh değerlerinize göre metabolizmanız hızlı mı yavaş mı çalışıyor buna dikkat etmelisiniz. (Eğer normalden hızlı çalışıyorsa bu durumda zayıf olmanız gerekmektedir ve burada vereceğim bilgiler sizin için bir önem arz etmemektedir.)
  • Kan sonuçlarınızdan sonra yapmanız gereken en önemli şey bir gününüzü listelemelisiniz. (Bunu yapmanızın sebebi yediğiniz şeylerin yanında aynı zamanda hareketiniz var mı yok mu bunu kontrol etmektir.)
  • Çıkan tüm sonuçlara göre kendinize bir alışveriş listesi yapmalısınız.

Başlangıç olarak bu adımları takip ettikten sonra, elinizde bir liste olacak. Bu listede ise sağlıklı beslenmeyle hızlı kilo verip zayıflamak istiyorum başlığının hak ettiği sebzeler ve meyveler yer alacaktır. (değerlere göre liste hazırlanması için diyetisyene başvurabilirsiniz.)

Öncelikle dereotu sofralarınızın vazgeçilmezi olmalıdır. Yemekten on beş dakika önce yenildiğinde tiroit hormonlarına faydası olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Tarçın kabuğu ve karanfil ile içme suyunuza aroma katarak günlük su içme limitinizi bu şekilde ayarlayabilirsiniz. Her kiloya göre içilecek su miktarı değişmektedir. Sabah kalktığınızda güne içerisine limon damlatılmış su ile  (tansiyon hastaları dikkat) başladığınızda hem hormonlarınız da uyanacak hem de enerjik olmanın yan etkisiyle spor yapacaksınız.

Bu şekilde düzenli beslenme sonucu kısa zamanda sağlıklı bir şekilde kilo vereceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu